Радна акција Мајка Славонија

Поводом обиљежавања Дана антифашистичке борбе, 20. и 21. јуна 2026. године Српски демократски форум, Подружница Западна Славонија, организирао је дводневну радну акцију „Мајка Славоније“ на подручју Липика и Пакраца.

Назив акције, одабран још 2025. године, симболично је повезан с богатом антифашистичком традицијом овог краја.

Током два дана чланови СДФ-а, волонтери, представници антифашистичких удружења и мјештани заједничким су радом уредили чак 15 споменика и спомен-обиљежја посвећених борцима Народноослободилачке борбе и жртвама фашизма.

Акција је обухватила локалитете у Бруснику, Драговићу, Бранешцима, Горњим и Доњим Граховљанима, Бучју, Будићима, Беговачи, Јапаги, Шеовици, Торњу, Кукуњевцу и Јагми. Иако је ријеч о захтјевном послу који је обухватио велики број локација, сви планирани радови успјешно су завршени. Акција је још једном показала колико се може постићи заједничким радом, волонтеризмом и бригом за очување историјског насљеђа.

СДФ Подружница Западна Славонија захваљује свим учесницима и волонтерима који су својим трудом допринијели успјешној реализацији акције и очувању сјећања на оне који су своје животе положили у борби против фашизма.