Pita od borovnice i aronije

Već znate koliko volim prhka tijesta, a u kombinaciji s borovnicom ovo je slastica kojoj gotovo nitko ne može odoljeti

Kada pomislite na hranu Gorskog kotara, što vam je prvo na umu? Gljive, divljač, pastrva i borovnice. Upravo su ti slatki, tamni plodovi koje skrivaju naše šume kraljica slastica goranske kuhinje. Vrlo su ukusne, aromatične i zdrave, a berući ih zacrnite prste i zube te istešete liniju zbog hodanja šumom u potrazi za njima. Nadaleko su poznate goranske štrudle od borovnica i šumskog voća pa ako još niste, svakako ih probajte u nekom od goranskih ugostiteljskih objekata.

Šumske, samonikle borovnice su sitnijeg ploda, tamnije i aromatičnije od uzgojenih. Posljednjih nekoliko sezona se borovnice sve teže nabavljaju pa ih nisam uspjela niti nabrati, niti kupiti od berača. Hladno proljeće, vrućina i suša su učinili svoje. No u kolačima i slasticama izvrsno funkcioniraju i uzgojene borovnice. Uz dodatak aronije, koja sve više zauzima svoje mjesto na gastro sceni, smjestila sam ih u pitu s prhkim tijestom.

Već znate koliko volim prhka tijesta, a u kombinaciji s borovnicom ovo je slastica kojoj gotovo nitko ne može odoljeti. Za prhko tijesto uvijek koristim maslac ili mast, a nikada margarin. Pravilo je da namirnice budu hladne, da se ne mijesi dugo te da tijesto mora stajati neko vrijeme u hladnjaku prije pečenja. Za punjenje sam koristila zaleđene borovnice i aroniju s par žlica šećera.

 

Sastojci za tijesto:

300 g oštrog brašna (ili 150 g oštrog i 150 g glatkog)

100 g šećera u prahu

1 vanilin šećer

prstohvat soli

150 g maslaca

1 jaje

1 žlica hladne vode (po potrebi)

malo ribane limunove korice

 

Za nadjev:

220 g borovnice

50 g aronije

3-4 žlice šećera

1 vanilin šećer

1 žlica krušnih mrvica (ili škrobno brašno)

malo cimeta (po želji)

 

Priprema:

Najprije prosijte brašno te mu dodajte obje vrste šećera i prstohvat soli. U tu smjesu naribajte hladni maslac (ili narežite na listiće). Rukama smjesu pomiješajte tako da trljate dlanovima, dobit ćete pjeskovitu smjesu. Dodajte jaje i po potrebi žlicu hladne vode te koricu limuna. Umijesite tijesto spiralnim nastavkom za tijesto.

Kada su se sastojci pomiješali, prebacite tijesto na pobrašnjenu podlogu te ga još malo izmijesite. Podijelite tijesto na dva dijela (veći za podlogu i manji za ukrašavanje). Tijesto oblikujte u kugle pa ih malo spljoštite, zamotajte u prozirnu foliju te ostavite u hladnjak na barem 30 minuta.

Za nadjev pomiješajte voće, dodajte mu šećer i žlicu krušnih mrvica ili škrobnog brašna. Ostavite da malo omekša (ako je zaleđeno). Možete dodatno aromatizirati s malo cimeta.

Ohlađeno tijesto (onaj veći dio) razvaljajte otprilike u dimenziji kalupa (koristila sam klasični okrugli kalup za pite promjera 24 cm). Kalup namastite i malo pobrašnite pa prenesite tijesto te ga blago utisnite i uredite rubove. Izbockajte tijesto na par mjesta da se ne bi napuhivalo pri pečenju. Rasporedite nadjev po tijestu. Za ukras od drugog dijela tijesta izrežite trakice i složite po vrhu nadjeva. Malo pritisnite krajeve da se spoje s rubom tijesta.

Pitu pecite na 180 stupnjeva dok ne porumeni (nekih 40-45 minuta, ovisno o pećnici). Poslužite je uz malo tučenog slatkog vrhnja ili posutu šećerom u prahu.

Dobar tek!

piše Valentina Vukadinović