Egipatska vojska i policija privele su sredinom juna u Aleksandriji više od 250 navijača kairskog nogometnog kluba Al Ahli zbog podizanja palestinske zastave na stadionu i skandiranja u znak solidarnosti s Gazom. Među privedenima je i više tinejdžera u dobi od 13 do 15 godina. Dio navijača pušten je na slobodu dan kasnije, dio je ostao u zatvoru.
Aktivisti sada pozivaju Afričku nogometnu konfederaciju (CAF) da traži od egipatske vlasti hitno odbacivanje optužbi protiv navijača i prekid masovnih uhićenja mirnih prosvjednika. Progon navijača najnovija je u nizu akcija kojima egipatske vlasti guše sve oblike propalestinskog aktivizma – od oktobra lanjske godine stotine egipatskih građana i građanki uhićeno je na propalestinskim prosvjedima ili prilikom iskazivanja drugih oblika solidarnosti s Palestinom.
U aprilu je jedan navijač Al Ahlija uhićen nakon što je podigao palestinsku zastavu na utakmici između Al Ahlija i kluba Raja iz Casablance. U istom je mjesecu nasilno rastjerano i okupljanje dvadesetak feministkinja koje su u Kairu organizirale akciju podrške palestinskim i sudanskim žrtvama rata. Vlasti u Kairu u maju su zabranile korištenje transparenata i skandiranje poruka „koje nisu povezane sa sportom“ tijekom nogometnih utakmica.
Par dana nakon te zabrane Al Ahli je igrao u finalu Afričke lige prvaka protiv kluba Espérance (ES Tunis) iz Tunisa. Na utakmici u Tunisu navijači ES Tunisa napravili su impresivnu, gigantsku i pomno elaboriranu stadionsku koreografiju naslovljenu „Made in Gaza“, na kojoj su im čestitali i navijači Al Ahlija. Na drugoj finalnoj utakmici u Kairu navijači Al Ahlija okrenuli su leđa terenu prilikom nastupa Muhameda Ramadana, egipatskog pjevača i glumca. Svečani početak ceremonije iskoristili su da oponašaju pozu Handale, kultnog crtanog lika koji je stvorio palestinski umjetnik Naji Al-Ali, i skandirali: „S našom dušom, našom krvlju, žrtvovat ćemo se za tebe, Palestino.“ Al Ahli, koji ima veliku bazu navijača i u Gazi, još jednom je osvojio afričku titulu, ali to je bilo manje važno.
Najnovije video-snimke s utakmice domaće lige koja je rezultirala masovnim uhićenjima prikazuju navijače Al Ahlija kako se povlače s tribina svega pet minuta nakon početka utakmice, uz povike poput: „Zaboravite na utakmicu, Palestina je važnija.“
Represija nad navijačima i drugim aktivistima naizgled je u suprotnosti s izjavama egipatskog predsjednika Abdela Fataha Al-Sisija koji se „protivi cionističkom režimu“ i „poziva na priznanje palestinske države“. Međutim, kad se oko Palestine nešto poduzima odozdo, van domene diplomatskog drvljenja, Sisiju nije nimalo svejedno. Upravo je pitanje Palestine bilo centralno u velikim valovima političke mobilizacije u Egiptu tijekom posljednjih nekoliko desetljeća. Druga intifada pokrenula je najmasovnije prosvjede u Egiptu još od ustanka 1977. godine. Ti su prosvjedi, na razne načine, vodili do onog Tahrira 2011. godine. Kako kaže egipatski novinar Hosam El Hamalavi – jednom kada se počnete organizirati u znak solidarnosti s Palestincima, počinjete povlačiti i paralele između Palestine i onoga što se događa u vašoj zemlji.
U maju 2021., u vrijeme intenzivnih napada Izraela na Gazu, jedan je egipatski mladić nestao na Tahriru nakon što je po trgu mahao palestinskom zastavom. Do danas mu se nije našlo traga. Ali tragovi Palestine na Tahriru i Tahrira u Palestini ne brišu se tako lako, i toga se egipatske vlasti sada ponovno boje.
piše Ivana Perić